Jestli si nejsi jistá, jak začít, co k tomu potřebuješ umět a jak vlastně při tvorbě návodu k prodeji postupovat, přečti si tento článek. Prozradím ti v něm 8 kroků, které ti s tvorbou a prodejem vlastních návodů pomohou.
Zároveň ti zde chci i ukázat, jak ti s konkrétními kroky mohu pomoci já, a to v kurzu Designování háčkovaných hraček.
Pochopení základních technik a tvarů
Pro vytvoření hran na hračce, například při zvedání podrážky u nohy, nebo když si chystáme prostor pro naháčkování sukýnky, je potřeba umět háčkovat za zadní nit. Pak už jen stačí ovládnout základní tvary a ty poté dobře sešít.
Pokud chceš naplno využít svou fantazii a realizovat se při tvorbě vlastních návodů na háčkované hračky, nauč se perfektně základní tvary, a to, jak se tvar chová, když chceš, aby byl větší, nebo naopak menší. A budeš mít napůl vyhráno.
Návody na jednotlivé tvary si můžeš vygooglit a sepsat, nebo se přidat do mého designerského kurzu, ve kterém získáš PDF se základními tvary v různých velikostech a jejich využití. Kromě toho jsou v kurzu připravené i video lekce na pokročilejší techniky, díky kterým se vyhneš přílišnému sešívání.
Hledání inspirace a tvorba návrhu
Když se na něj podívám dnes, po 3,5 letech vidím chyby, kterých jsem se tehdy dopustila. Neuměla jsem si totiž správně rozvrhnout proporce a umístění uší.
Náčrt přitom nemusí být malířským dílem, stačí rozkreslit základní proporce, umístění končetin, uší, nástřel obličeje. Člověk pak snáz odhadne požadovanou velikost jednotlivých částí hračky.
S převodem návrhu na požadované části k uháčkování ti v kurzu pomohu přímo já osobně. Součástí kurzu je totiž i uzavřená facebooková skupina, kde se mě můžeš na cokoliv zeptat a já ti zde odpovím na tvé otázky.
Volba vhodného materiálu
Naopak, pokud ti jde o větší hračku, která je v základních tvarech. A ozvláštníš ji jen atypickýma očima, roztomilým kukučem, nebo přišitou ozdobou, můžeš sáhnout po silnější přízi, jako je třeba žinylka.
Při volbě materiálu také mysli na účel hračky a dostupnost příze. Například kousátka pro nejmenší miminka by měly být ze 100% bavlny. U plyšáků pro větší děti to bývá většinou jedno.
Háčkování první verze
V této fázi je důležité neklesat na mysli. Ne vždy se napoprvé povede uháčkovat přesně ten tvar, který si představujeme. Právě proto budeme mít v kurzu i živá vysílání, kde se budeme moci všechny společně sejít a sdílet naše úspěchy i nezdary, vzájemně se podpořit a já ti poradím, jak hračku ještě vylepšit.
Háčkování finální verze
Můžeš tak případně doladit detaily, nebo vyzkoušet, jak by plyšák vypadal třeba s delšíma nohama, nebo menším čumákem.
Sepsání návodu
Při sepisování návodu nezapomeň na úvodní část, ve které zmíníš materiál, přehled použitých zkratek s vysvětlením a poznámky k návodu. Háčkařkám to pak pomůže se ve tvém postupu snáze zorientovat a předejdeš tak případnému nepochopení instrukcí.
Pro sepsání návodu na mé kurzistky čeká speciální lekce s předpřipravenými šablonami. V nich pak stačí poupravit postup v jednotlivých řadách a návod tak zvládnou sepsat ve zlomku času, než kdyby začínaly s čistým listem.
Testování návodu
Zveřejnění návodu
Návody můžeš nabízet i v některých facebookových skupinách, nebo si založit skupinku vlastní a tvořit komunitu fanoušků kolem svých háčkovaných designů. To už ale zabere víc času a je potřeba aktivně tvořit příspěvky, které budou tvé fanoušky bavit, a ne jim jenom nabízet nové a nové návody.
Poslední možností je založit si vlastní blog, nebo e-shop. Tohle už je ale opravdu žrout času. Pokud je však háčkovaní tvoje vášeň stejně jako moje, je to další způsob, jak se vyjádřit a přiblížit se lidem, kteří si tebe a tvé designy zamilují. V tomto případě se už bude potřeba aktivně věnovat i marketingu a nejen tvořit obsah na blog a tajně doufat, že si ho někdo někde všimne sám od sebe.
Pro testování návodů a následný prodej budou mít mé kurzistky vyhrazený VIP prostor v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování, která má v současnosti 12 000 členů a stále roste. Mnohým se tak podaří vydělat první korunky ještě během kurzu.
Čeho se vyvarovat
Pokud jsi četla celý článek, dokážeš si udělat představu, kolik práce za tvorbou jednoho návodu stojí. Proto tě chci tímto poprosit, važme si vzájemné práce a tvorby. Tvořte vlastní originální designy a neparazitujme na tvorbě ostatních. Je jasné, že u jednodušších medvídků a zajíčků se nevyhneme podobnosti s ostatními. Ty základní koule a válce používáme všechny stejné. Ale některé autorky mají opravdu originální nápady, nebo originální provedení, a to by nás mělo motivovat spíše k hledání vlastní cesty než kopírování té jejich.
Věř mi, že dřív nebo později to přijde. Vyzkoušej si navrhnout pár vlastních hraček podle vlastní představy a zaměř se na to, co mají společné. Možná to je specifický typ hračky jako například usínáčci, nebo mají všechny tvé hračky podobný výraz obličeje? Možná tě zaujalo konkrétní prostředí, například les, tak můžeš tvořit návody na houby, stromy, šišky, lesní zvířátka, nebo lesní skřítky.
Nejjednodušší zkrátka je hledat v sobě to, co tě nejvíc baví. Tím, že budeš propisovat svou duši a své představy do svých designů, si přitáhneš ideální klienty, kteří budou tvou tvorbu milovat. Háčkovat jen podle toho, co si myslíš, že se bude dobře prodávat, protože už to dělá někdo jiný, ti žádné dlouhodobě věrné fanoušky nepřinese.
Láká tě tvorba vlastních designů na hračky, ale nechceš na to být sama?
Navíc v kurzu najdeš bonusovou část o tvorbě a prodeji návodů, které ti mohou zajistit dodatečný příjem pro podporu tvého koníčku. Nebylo by super si háčkováním vydělávat na nová klubíčka?
Kurz otvírám jen několikrát ročně, takže pokud zrovna není přihlašování otevřené, můžeš se zapsat na nezávaznou čekací listinu, a jakmile otevřu další běh, budeš mezi prvními, kdo se o tom dovědí.
Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?
Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu pdf První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.