Teplotní deka

Jako každý rok na přelomu prosince a ledna se na sociálních sítích objevuje spousta fotek a zároveň i dotazů ohledně teplotních dek. Já pojem teplotní deka zaslechla poprvé v roce 2019. Projekt se mi zalíbil, a proto jsem se rozhodla vytvořit tohoto průvodce pro každého, kdo chce teplotní deku háčkovat, ale přitom neví jak na to.

Co je to teplotní deka?

Teplotní deka slouží jako háčkovaný záznam teploty během určitého časového období. Podle toho jaká je teplota se každý den uháčkuje 1 řádek barvou odpovídající dané teplotě.

Obvykle se teplotní deka háčkuje od ledna do prosince.  Avšak začít můžeš kdykoliv.

Jak na háčkovanou teplotní deku

Co dělat, když chceš háčkovat teplotní deku, ale nestihla jsi začátek roku

Počkej si na začátek příštího roku – obzvlášť pokud se konec roku blíží. Zatím můžeš načerpat inspiraci, vybrat vzor a předzásobit se přízí.

Pokud očekáváš přírůstek do rodiny – můžeš si pro zaznamenávání teploty zvolit období prvního roku od narození vlastního dítěte, či vnoučete.

Dohledej si teploty předchozích dnů/týdnů/měsíců – pokud je teprve únor, nebo březen, není problém, si teploty dohledat na internetu (Třeba tady) a pak pokračovat v denních záznamech.

Začni háčkovat právě dnes – je to tvoje deka a tvoje hra. Tak proč by nemohla zrovna tvoje deka být od června do června?

Tip: Na internetu lze dohledat i denní teploty v minulosti. Můžete tak někomu věnovat teplotní deku, podle dat z roku a místa jeho narození. A hned máte zcela originální dárek. Archiv teplot z minulých let, můžeš dohledat třeba tady, nebo na stránkách ČHMÚ tady.

Jak teplotu zaznamenávat

Teplotu si můžeš zapisovat do diáře,do diáře, v počítači do excelu. Nebo si vytiskni můj tahák, kam si můžeš zaznamenávat teplotu a rovnou i vytvořit barvnou škálu pro konkrétní teploty. 

A kde vzít údaj o teplotě?

Je jen na tobě, jestli budeš používat

Průměrnou denní teplotu

Denní minimum

Denní maximum

Teplotu v přesný čas z vlastního teploměru

Zaznamenávání teploty na teplotní deku

Pokud chceš hrát tuto hru v módu největšího dobrodružství, zaznamenávej si teplotu v určitou denní dobu z vlastního teploměru. Ovšem pozor. Pokud se některý den zapomeneš na teploměr podívat, budeš pak muset teplotu dohledat jinak. Samo sebou to ničemu nevadí a nikdo to nepozná, ale známe se. Tak se nenech případně zbytečně rozhodit.

Mě osobně se nejlépe dohledávají teploty na těchto stránkách, ale klidně si najdi vlastní web s předpovědí počasí.

Tip: Nemusí se zaznamenávat pouze teplota. Viděla jsem deky, kde byla přiháčkovaná jiná nit v ty dny kdy pršelo a jiná barva, ve dny kdy sněžilo.  

Tip: Deka ani nemusí zaznamenávat teploty. Barvy mohou být voleny jednoduše podle toho, jaké bylo počasí: sníh, déšť, polojasno, slunečno, větrno….

Jaký použít vzor?

Záleží jen na tobě, jaký vzor se ti líbí. V jednoduchosti je krása. Deka může být pouze z krátkých sloupků, nebo polosloupků. S dlouhými sloupky pozor. Obzvlášť pokud budeš háčkovat poctivě každý den. Deka pak může mít i přes 3 metry.

Tip: Pokud nechceš, aby byla deka moc dlouhá, můžeš uháčkovat 2 užší pruhy a ty pak uprostřed sešít do jedné deky.

Chceš použít zajímavější vzor? Zkus třeba vzor mechvéčkový vzor, vlnovky.

Tip: Pokud nechceš háčkovat obří deku o 365 řadách, můžeš si zapisovat teplotu a vypočítat si průměry třeba po 3 dnech. Deka pak bude mít jen cca 120 řad.

Jak vybrat barvy na teplotní deku

Než se do projektu pustíš, je potřeba si vytvořit teplotní škálu a k ní přiřadit barvičky. Orientačně se dá říct, že u nás budou nejvíce teploty mezi 0°C – 22°C. Je to hlavně proto, že jaro a podzim mají podobné teploty, zatímco teplotní extrémy jsou pouze v zimě a v létě.

Kolik teplot budeš řadit k jedné barvě je jen na tobě. Abych ti to ulehčila vytvořila jsem pro tebe pdf, které si můžeš zdarma stáhnout pod tímto odstavcem. Můžeš si v něm vytvořit teplotní škálu, zaznamenat si zvolenou přízi včetně čísel barev, velikost háčku, sepsat si poznámky ke vzoru a poté i zapisovat teploty.

Několik tipů k zamyšlení při výběru barev na Teplotní deku

Pokud chceš deku více barevnou, doporučila bych barvy měnit po 3 stupních. Kdybys chtěla střídat barvy po 1 stupni, bude se hůře odhadovat spotřeba pro nákup příze. Počasí je nepředvídatelné a může se stát, že některé barvy by nebyly využity vůbec, a některé by člověk nestíhal dokupovat.

Ještě nad jednou věcí se člověk musí zamyslet. I v rámci naší republiky existují teplotní rozdíly. Proto oblasti poblíž hor využijí více nižší teploty a budou mít škálu např od -8°C do 26°C, zatímco třeba jih Moravy se bude pohybovat více v teplotách od 0°C do 30°C.

Nenech se omezovat pravidlem, že zima = modrá, Teplo = červená. Klidně si pro svou škálu vyber odstíny od modré přes fialovou po růžovou, od žluté přes zelenou do hnědé, nebo jen různé odstíny jedné barvy. Bude to tvoje deka, tak mysli i na to co s ní pak? Jestli si ji necháš jako přehoz do ložnice, nebo deku k televizi do obýváku.

TipMůžeš mít jednu barvičku, která bude mimo škálu zvolených barev pro teploty a tou si označit významné dny. Očekáváš narození děťátkaVýročíKulatinyMaturituNarozeniny v rodině? Když se pak na deku podíváš, vzpomeneš si na tyto dny. Mě osobně hřeje u srdce už jen ta představa.

Jakou zvolit přízi

Pokud už máš nějakou tu deku za sebou, sáhni po přízi, na kterou jsi zvyklá a se kterou se ti dobře pracovalo. No a pokud vůbec nevíš tady je pár doporučení, po čem šáhnout.

Deluxe Bamboo

  • značka Himalaya
  • 60% bambus, 40% bavlna
  • Návin 250m/100g
  • Háček  3,5-4 mm
  • Orientační cena 75 – 85 Kč / ks

Jeans

  • značky Yarn Art, Vlna – Hep, Etrofil
  • 55% bavlna, 45% akryl
  • Návin 160m/50g
  • Háček 3,5-4,5 mm
  • Orientační cena 34 Kč / ks

Baby Best

  • Značka Alize
  • 90% akryl, 10% bambus
  • Návin 240m/100g
  • Háček 3-4 mm
  • Orientační cena 53Kč / ks

Pokud bych měla vybrat pouze jednu jedinou bude to Jeans/Gina. Dělám z ní jak deky tak hračky a moc dobře se mi s ní pracuje. Výhodou je i obrovská škála barev a dostupnost. Mám pocit, že tato klubíčka najdeš snad v každém e-shopu s přízí. (Jen pozor na zvolený háček. Pokud vezmeš háček příliš malý bude deka příliš tuhá.)

Kolik koupit klubíček na teplotní deku

Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět. Záleží hlavně na tom, jaký vzor se rozhodneš použít. A také na tom, jak členitou máš škálu. Pokud sis udělala škálu po 8 stupních, budeš potřebovat méně barev, ale více klubíček od každé barvy. Pokud máš škálu po 2-3 stupních, budeš potřebovat více odstínů barev a od každé tím pádem méně klubíček.

Jen pro představu: Celkovou spotřebu na teplotní deku háčkovanou, každý den vzorem háčkovaným po řadách bych odhadla na cca 35 klubíček příze jeans. 

Pokud chceš pořídit všechny příze najednou. Rozhodně doporučuji koupit si od každé barvy o klubíčko víc, a když zbyde, tak si uháčkovat něco barevného, než pak shánět dodatečně přesný odstín příze.

Konkrétní barva se může přestat vyrábět/ dovážet, nebo prostě může být vyprodaná a člověk má pak zbytečně špatnou náladu, že se projekt nedaří, jak má. Koupí stejné barvy po delší době riskuješ, že koupíš jinou šarži a i když bude číslo barvy sedět, bude klubíčko o malinko jiné. To by sice u teplotní deky nemělo vadit tolik, jako u projektů, které jsou dělané pouze z jedné barvy. Ale člověka to dokáže i tak pěkně rozladit.

Výběr barev na háčkovanou teplotní deku

Jak odhadnout spotřebu na deku

Před nákupem bych si vzala vybranou značku příze a zkusila bych si uháčkovat zkušební vzorek. Koupila bych si nějakou neutrální barvu, ideálně asi bílou, kterou pak 100% někde využiju. Pak stačí uháčkovat několik řad a pokaždé si zvážit klubíčko. Budeš pak mít přehled kolik gramů příze bude potřeba na jednu řadu a od toho odhadneš počet klubíček.

Tip: Není problém nakoupit nejprve zimní klubíčka a až s příchodem jara nakoupit barvy pro vyšší teploty. Člověk si tak rozloží peníze, které na to padnou. Při odhadované spotřebě cca 35 klubíček příze Jeans, a ceně 34 Kč za klubíčko totiž celkové náklady vychází přibližně na 1200 Kč.

Alternativy k teplotní dece

Líbí se ti myšlenka teplotní deky, ale netroufneš si na tak velký projekt? Důvodů, proč se ti možná do tak velkého projektu nechce je hned několik.

Deka je opravdu velká a „sežere“ hodně příze

Nevidíš další využití hotové deky

Už jsi teplotní deku uháčkovala a nevidíš smysl v tom, háčkovat další

Já osobně se bojím toho, zda u tak velkého projektu vydržím. Proto se chystám spíše na něco menšího. Proto tu pro tebe mám hned několik tipů, jak si užít háčkování podle denní teploty, ale vyhnout se přitom háčkování celé deky.

Pozn. Odkazy použité v odstavcích níže směřují na Ravelry, pokud nevíš co to je, a jak se tam přihlásit, přečti si můj článek o Ravelry.

Teplotní had – Barvy můžeš střídat hned od začátku, nebo celou hlavu uháčkovat jednou barvou a teplotami se začít řídit až při háčkování těla.

Teplotní šála– Mnohem snadněji realizovatelná, než teplotní deka může být například teplotní šála. Těch pár sloupků každý den člověk zvládne

Teplotní šaty – Takové šaty určitě nikdo jiný mít nebude.

Teplotní taška– I při háčkování teplotních kabelek se dá pěkně vyřádit.

Háčkovaný teplotní had
Alternativy k háčkování teplotní deky

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Tento Červík je velmi snadný a zvládne ho i úplný začátečník, který umí základní sloupky a háčkovat do spirály. Dalším bonusem tohoto návodu je, že se zde vůbec nic nepřišívá a červík je za půl hoďky hotový. Takže pokud jich potřebuješ stejně jako já uháčkovat 30,...