6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

Určitě to znáš taky. Je letní večer a ty se po upachtěném dni těšíš na svou chvilku s háčkem. Sedneš k televizi. Vezmeš si svůj rozpracovaný projekt a najednou…. Skříp, skříp…. Háček vrže, až je to slyšet a příze drhne, že z toho člokvěk šílí a háček raději odloží. 

Ono vrzání způsobuje pot, proto si na něj háčkařky nejčastěji stěžují v letních měsících.  Je to opravdu protivný pocit. Já osobně z něj šílím. Je to jakoby někdo skřípal nehty po tabuly. Proto jsem se snažila najít způsob jak tomu zabránit. Mám pro tebe 6 tipů jak se vrzání zbavit.

6 Tipů co dělat, aby háček při háčkování nevrzal

1) Mytí rukou a háčků

Pot a nečistoty z ruk se při háčkování přenáší i na háček, kde se tak tvoří neviditelná vrstva. Proto si před háčkováním myj ruce. V čistotě udržuj i háčáčky a čas od času je umyj jarovou vodou.

2) Používej háčky s rukojetí

Některé háčky jsou k vrzání náchylnější než jiné. Vypozorovala jsem, že háčky s rukojetí skřípají méně než ty obyčejné bez rukojeti. Avšak i tady záleží na materiálu. Pozor na rukojeti ze silikonu, které se díky látkám obsaženým v potu mají tendenci drolit.

Tím od nich nechci odrazovat, sama na ně nedám dopustit. Ale pokud máš doma na výběr i jiné háčky s rukojetí, doporučuji vzít si v horku tyto a ty silikonové si nechat, až bude chladněji.

Háčky s rukojetí obvykle vržou méně

3) Zchlaď háček pod vodou, nebo v ledničce

Je jedno, jestli zpocené ruce způsobuje horké letní počasí, nebo teplé dlaně. Zkus háček zchladit studenou vodou, nebo klidně v ledničce. Háček se pak v rukou hned nezahřeje a i ruce se nezačnou tak rychle potit.

Sama jsem tento tip vyzkoušela a toto řešení mi příjde dost krátkodobé. Mnohem více se mi osvědčil následující tip.

4) Nech si chladit ruce při háčkování větrákem

K ochlazení můžeš použit i větrák. Pokud ti je však foukání velkého větráku nepříjemné a bolí tě z něj oči, nebo za krkem. Můžeš si pořídit mini větráček, který ti bude foukat opravdu jen na ruce. Jen pozor, ať se ti do něj nezamotá volná příze.

5) Uvolni držení příze a háčku

Přílišné utahování v kombinaci s teplým počasím zvyšuje pravděpodobnost, že ti bude háček v ruce vrzat. Zkus proto držet háček i přízi volně a velikost oček a sloupků koriguj správně zvolenou velikostí háčku. Určitě ti za to poděkují i tvoje ruce, jelikož tak předejdeš možným bolestem ruk.

6) Poškrábej se háčkem ve vlasech

Pro hladší klouzání příze po háčku můžeš vyzkoušet i otření háčku voskovým papírem, včelím voskem, nebo poškrábat se háčkem ve vlasech.

Právě projetí háčkem ve vlasech používám nejčastěji, jelikož od háčkování nemusím nikam vstávat a zdržovat se. Ty z vás, které nosíte culík však dávejte pozor a háček veďte po směru vlasů. Jinak se vám do nich háček zamotá.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Tento Červík je velmi snadný a zvládne ho i úplný začátečník, který umí základní sloupky a háčkovat do spirály. Dalším bonusem tohoto návodu je, že se zde vůbec nic nepřišívá a červík je za půl hoďky hotový. Takže pokud jich potřebuješ stejně jako já uháčkovat 30,...