Návod na háčkovanou záložku do knížky – andílek

Tak jako každý rok, mě moje mamka poprosila, jestli bych ji neuháčkovala nějakou drobnost pro kolegyňky z práce. Hned mě napadly háčkované záložky do knížky s andílky. A proč zrovna andělé? Jednak jsou andílci všech podob typickou vánoční dekorací, ale symbolizují ochránce a strážce, kteří nás všechny provází životem.

Pokud tě andílek zaujal, mám pro tebe dobrou zprávu. V následujícím textu najdeš jak psaný návod, tak rozkreslené schéma. Takže pokud bys chtěla dát tuto záložku kolegům v práci, nebo třeba paní učitelce ve školce/škole, můžeš se hned pustit do práce.

Já andílky háčkovala z různě barevných zbytků příze Camilla a použila sem na ně háček číslo 3. Navíc budeš potřebovat už jen nůžky a jehlu na zapracování volných konců.

Háčkované záložky do knížky - andílci

Poznámky

  • U dlouhých a dvakrát nahozených dlouhých sloupků považuji řetízková oka na začátku řad jako náhradu za 1. sloupek v řadě. Tedy tyto náhrady počítám jako sloupek
  • V řadách z krátkých sloupků používám řetízkové oko pouze pro snazší otočení. Takže se nejedná o náhradu sloupku.
  • V závorce na konci řádku je uveden počet sloupků vzniklých uháčkováním konkrétní řady.
  • Pokud je nějaký celek v závorce, za kterou je hvězdička a číslo, znamená to, že konkrétní celek háčkuji tolikrát, kolikrát je uvedeno za *. Např: (DS, ŘO)*3 = DS, ŘO, DS, ŘO, DS, ŘO
  • Pokud je před zkratkou sloupku uvedeno číslo, znamená to, že tolikrát háčkuji daný symbol. Např. 2 DS= DS, DS (přičemž každý dlouhý sloupek se háčkuje do vlastního očka)
  • Pokud je v návodu poznámka do následujícího očka znamená to, že daný počet sloupků se háčkuje do jednoho očka Např: 2 DS do následujícího očka = Oba dva dlouhé sloupky uháčkuju do jednoho následujícího očka.

Přehled použitých zkratek

ŘO – řetízkové oko

KS – krátký sloupek

DS – dlouhý sloupek

PO – pevné oko

Postup

  1. 3 ŘO, 11 DS, PO do 3. ŘO (tedy do horního očka náhrady za první dlouhý sloupek) (12 DS)
  2. ŘO, 2 KS do stejného oka jako se háčkovalo PO, 2 KS do následujícího oka, otoč (4 KS)
  3. ŘO, 2 KS do do každého očka předchozí řady, otoč (8 KS)
  4. 4 ŘO, 2NDS do stejného oka z kterého vychází řetízek, dva 2NDS do každého následujícího oka, otoč (16 2NDS)
  5. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*4, ŘO, 2 PO, (2 KS do následujícího očka)*2, 7 PO, otoč (4 obloučky z 3 ŘO. 12 PO, 1 ŘO, 4 KS)
  6. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*4, 2 PO, ŘO, 2 KS do 1. KS z předchozí řady, 2 KS, 2 KS do následujícího očka, otoč (4 obloučky z 3 ŘO. 6 PO, 1 ŘO, 6 KS)
  7. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 4 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (8 DS)
  8. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 6 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (10 DS)
  9. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 8 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (12 DS)
  10. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 10 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (14 DS)
  11. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*6, 40 ŘO, PO do 6 ŘO od háčku, PO do každého řetízkového oka, PO do následujícího očka v sukýnce andělíčka, (3 ŘO, PO do následujícího očka)*6 (12 obloučků z 3 ŘO, 13 PO v sukýnce, * 40 ŘO a 35 PO tvořících provázek záložky)

Práci ukonči a zapracuj volné konce příze. (Tip. pokud nevíš, jak na to, koukni na článek o ukončování, kde vysvětluji jak na to.)

Kolem prstů na ruce si omotej přízi (cca 6krát) Přestřihni ji na půl a za prostředek protáhni vzniklým očkem provázku. poté ještě volné konce protáhni smyčkou vzniklou protažením a vše utáhni.

Tip, pokud se ti nelíbí třásně, můžeš použít alternativu z DS nebo KS viz schéma.

Kreslené schéma

schéma na háčkovanou záložku do knížky v podobě andílka
Háčkovaná záložka do knížky v podobě andílka. Autor Ježina

Kam na další návody na háčkované andílky?

Případně mohu doporučit tohoto drobnějšího andílka, kterého jsem našla na Pinterestu. Návod je psaný v angličtině, ale v podstatě je velmi jednoduchý. Tady je přehled základních anglických pojmů, díky kterým si s návodem určitě poradíš.

  • Ch – řetízkové oko
  • Dc – dlouhý sloupek
  • Sc – krátký sloupek
  • Hdc – polodlouhý sloupek
  • Tr – 2krát nahozený dlouhý sloupek
  • slipstich – pevné oko
  • in 3rd ch from hook – do 3. očka od háčku
  • twist/turn – práci otoč
  • Repeat – opakuj
  • Fasten off. Weave in ends – práci ukonči a zapracuj konce
Háčkovaný andílek jako záložka do knížky - menší verze

Pro začátečníky, kteří ocení spíše video postupy bych ráda doporučila andílka od Soni, Já jejího andílka vyzkoušela a opravdu se háčkuje pěkně. Místo Begonie, jsem použila o něco silnější Camillu. (Jelikož té mám doma opravdu mraky). Klidně místo smyčky na zavěšení, můžete na sukýnce uháčkovat tkaničku s třásní a andílka také darovat jako záložku do knížky.

Háčkovaný andílek jako záložka do knížky, návod od Soni Nebeské

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Háčkovaný červík Pepík – návod zdarma

Tento Červík je velmi snadný a zvládne ho i úplný začátečník, který umí základní sloupky a háčkovat do spirály. Dalším bonusem tohoto návodu je, že se zde vůbec nic nepřišívá a červík je za půl hoďky hotový. Takže pokud jich potřebuješ stejně jako já uháčkovat 30,...