Jedním z častých dotazů začátečníků, kteří se rozhodnout vyzkoušet své první háčkované hračky je, čím to mám vlastně vycpat a kde se to dá koupit? A jelikož je těch možností víc, rozhodla jsem se na toto téma zaměřit. V článku najdeš několik materiálů, které se používají na vyplňování nejen hraček, ale i třeba sedacích vaků a polštářků.
Výplň do háčkovaných hraček
Polyesterové duté vlákno
Pokud budou háčkařky mluvit o dutém vláknu, nebo PES kuličkách mluví právě o tomto typu výplně. Duté vlákno vypadá jako takový obláček, když se na výplň podíváš, je totiž tvořená z takových nadýchaných kuliček. (Pozor, nejedná se o polystyrenové kuličky)
Duté vlákno je vyrobeno z polyesteru a je je vhodné i pro alergiky, proto se běžně používá například do polštářů, nebo do normálních plyšáků, které koupíte v obchodě. Jako výplň do háčkovaných hraček je proto nejvhodnější.
Tip: Pokud zrovna nakupuješ například v Kiku, Pepcu, nebo Ikei a mají zde polštáře v akci, můžeš je koupit a výplň z nich použít do svých háčkovaných plyšáků. Kromě výhodné ceny ušetříš i za poštovné.
Raději se vyhni nákupu dutého vlakna na e-shopech, které prodávají polštáře a ložní prádlo. Mají ho tu zbytečně předražené. A už vůbec nepoužívej výplň z již použitých polštářů, která i po vyprání může obsahovat bakterie a roztoče. Doporučuji duté vlákno koupit na některém z e-shopů specializujících se na prodej přízí a dalších doplňků nejen na háčkování. Duté vlákno od těchto prodejců bývá certifikované pro použití do hraček pro děti od 3 let.
Pokud s háčkováním hraček teprve začínáš, bude ti bohatě stačit koupit pouze 0,5 kg balení, z kterého uháčkuješ cca 3 hračky. Jakmile si budeš jistá, že se chceě více věnovat právě háčkovaným zvířátkům, či panenkám, můžeš si pořídit balení větší. Jen měj na paměti, že duté vlákno je lehoučké, takže balíky nad 1 kg jsou často obrovké. Proto se posílají obykle jen přes dražší dopravce jako je PPL, nebo GLS.
Tip: Při vycpávání háčkovaných hraček se neboj dát výplně spíš trochu víc, než míň, aby hračka pěkně držela tvar a neslehla se.
Kde pořídit polyesterové duté vlákno do hraček:
Moje Galanterka
Naše Galanterie
Pro háčkování
Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?
Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu pdf První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.
Ovčí rouno
Přírodní alternativou pro výplně hraček a polštářků je ovčí rouno. Ovčí vlna je jedním z nejstarších matriálů používaných pro torbu textilních výrobků. Ovčí rouno má antialergení účinky a schopnost regulace teplot. Každopádně je třeba počítat s tím, že ovčí rouno poměrně drahé. Jedno kg rouna vyjde na 600-700 Kč, zatímco 1 kg dutého vlákna se pohybuje kolem 140-170 Kč.
Pokud budeš shánět ovčí rouno vhodné pro vyplňování háčkovaných plyšáků zadej do vyhledávače na internetu pojem: mykané ovčí rouno pro výplň. Mykaná rouna se běžně používají například jako výplň do přikrývek, polštářů, zimních bund, nebo i hraček.
Kde pořídit mykené ovčí rouno pro výplň:
Dobroděj
EKO panenky
Molitanová drť
Molitanová drť je nejlevnějším typem náplně do háčkovaných plyšáků a panenek. Sama jsem ji svého času používala, ale bohužel má i několik nevýhod, kvůli kterým bych se jí raději vyhnula.
Molitan je velmi měkký, takže naplnit hračku tak, aby dobře držela tvar je poměrně obtížné. Malinké útžky molitanu navíc dělají při vyplňování hrozný nepořádek a také mívají tendenci z uháčkované hračky vylézat. A to obzvlášť u hraček z příze Dolphin baby. Proto bych u hraček určených pro malé děti vždy používala jen certifikované duté vlákno.
Tip: Přečti si i můj článek o vhodných přízích pro háčkované hračky.
Molitanová drť lze sehnat v hobby marketech.
Obyčejná vata je jako výplň do hraček naprosto nevhodná
Asi se mi budeš smát, ale do mé úplně první hračky jsem strkala obyčejnou vatu. Vata sice vypadá prochu jako duté vlakno, ale absolutně nedrží tvar uháčkované hračky a hlavně ji nelze prát. Vatu tedy rozhodně ne.
Výplně do sedacích vaků
Polystyrenové kuličky – EPS kuličky
olystyrenové kuličky jsou spíše než pro hračky typické jaké výplň do sedacích vaků, kojících polštářů apod. Zkratka EPS znamená Expandovaný Pěnový polyStyren a kromě pojmu EPS kuličky je tato výplň nabízena i jako polystyrenová drť, nebo polystyrenový granulát. Obyčejná polystyrnová drť se používá ve stavebnictví. Když tedy budeš kupovat výplň do svého háčkovaného puffu, pak si pohlídej, aby na etiketě byla zkratka EPS, která zaručuje, že výplň je přizpůsobená a testovaná, jako výplň do sedacích vaků.
Tip: Používáním sedacího vaku kuličky postupem času slehnou. Je proto dobré je po nějaké době buď vyměnit, nebo alepsoň doplnit. Nech si proto ve svém háčkovaném výrobku nějaký otvor se zapínáním.
Polyesterové kuličky (PES) je ta nadýchaná výplň do hraček, do puffů by jí byla moc velká spotřeba. Polstyrenové kuličky (EPS) se naopak do hraček nehodí, protože nejsou vhodné pro časté praní a používají se do háčkovaných sedacích polštářů a pytlů.
Orientační spotřeba EPS kuliček do háčkovaného puffu je přibližně 60-100 litrů a cena za 100 litrový pytel kuliček vyjde na 300-400 Kč.
Tip: Kluličky se obvykle nedávají přímo do háčkovaného výrobku, ale nejprve do látkových obalů, aby kuličky nevypadávaly. Vak na kuličky si můžeš buď ušít, nebo koupit již hotový třeba v Tvorboshopu.
Kde pořídit polystyrenové kuličky pro výplň do háčkovaných puffů
Pro háčkování
Prima Příze
Tvorboshop
Výplně do nahřívacích polštářků
Pohanka, špalda, třešňové pecky
Tyto výplně se používají například i do meditačních polštářů, nebo do hraček, které pak lze nahřát a dát třeba miminku na bolavé bříško. Ovšem pozor. Pro malé děti musí být vždy tato výplň zabezpečena ještě nějakým látkovým ušitým pytlíkem, aby se slupka, nebo pecka nedostala skrz dírky mezi háčkovanými očky miminku do pusinky.
Cenově se 1 kg slupek pohybuje mezi 50-90 Kč. Pecky pak vychází i na dvojnásobek.
Kde pořídit polystyrenové kuličky pro výplň do háčkovaných puffů
Gadeo
Ovopecka
Tvorboshop